ACPL-227-50BE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Similar
Vishay Semiconductor Opto Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 191
onsemi
onsemi
Optoisolator Transistor Output 3000Vrms 2 Channel 8-SO
ACPL-227-50BE
DigiKey Part Number
516-2897-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2897-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2897-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPL-227-50BE
Description
OPTOISOLATOR 3KV 2CH TRANS 8-SO
Detailed Description
EDA/CAD Models
ACPL-227-50BE Models
Voltage - Output (Max)
80V
Current - Output / Channel
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Number of Channels
2
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Voltage - Isolation
3000Vrms
Vce Saturation (Max)
400mV
Current Transfer Ratio (Min)
130% @ 5mA
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Current Transfer Ratio (Max)
260% @ 5mA
Package / Case
8-SOIC (0.173", 4.40mm Width)