CMSH2-20L TR13 PBFREE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 20 V 2A Surface Mount SMB
CMSH2-20L TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMSH2-20LTR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMSH2-20LTR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMSH2-20LTR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMSH2-20L TR13 PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 2A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
150pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
400 mV @ 2 A