CMSH3-20M BK PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 20 V 3A Surface Mount SMB
CMSH3-20M BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMSH3-20MBKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMSH3-20M BK PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 20 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
139pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 3 A