DMTH4008LPSW-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 40 V 14.4A (Ta), 64.8A (Tc) 2.99W (Ta), 55.5W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
DMTH4008LPSW-13
DigiKey Part Number
31-DMTH4008LPSW-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4008LPSW-13
Description
IC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15.3 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1088 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.99W (Ta), 55.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UX)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.8mOhm @ 10A, 10V