M20-7811045
M20-7811045
Harwin’s Company Overview
M20-7811045
DigiKey Part Number
952-3215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7811045
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M20-7811045 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
0.59µin (0.015µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Features
Board Guide
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)