IMZC120R012M2HXKSA1
DigiKey Part Number
448-IMZC120R012M2HXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMZC120R012M2HXKSA1
Description
SICFET N-CH 1200V 129A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 129A (Tc) 480W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-17
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMZC120R012M2HXKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 57A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 17.8mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
124 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+23V, -7V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4050 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
480W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO247-4-17
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V