IPP60R099C7XKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 600 V 22A (Tc) 110W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP60R099C7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP60R099C7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP60R099C7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP60R099C7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 490µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1819 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 9.7A, 10V