IPP65R110CFDAAKSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
IXYS
Vishay Siliconix
Toshiba Semiconductor and Storage
Renesas Electronics Corporation
N-Channel 650 V 31.2A (Tc) 277.8W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP65R110CFDAAKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP65R110CFDAAKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP65R110CFDAAKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 31.2A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP65R110CFDAAKSA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
118 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3240 pF @ 100 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
277.8W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 12.7A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.3mA