IPP65R110CFDXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
STMicroelectronics
In Stock: 596
STMicroelectronics
In Stock: 235
N-Channel 700 V 31.2A (Tc) 277.8W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP65R110CFDXKSA1
DigiKey Part Number
IPP65R110CFDXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP65R110CFDXKSA1
Description
MOSFET N-CH 700V 31.2A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.3mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
118 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3240 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
277.8W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 12.7A, 10V