IXTP44N10T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
STMicroelectronics
N-Channel 100 V 44A (Tc) 130W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXTP44N10T
DigiKey Part Number
IXTP44N10T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP44N10T
Description
MOSFET N-CH 100V 44A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 25µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
33 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1262 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
130W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 22A, 10V