T490B337M006ATE800
DigiKey Part Number
399-11976-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11976-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11976-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T490B337M006ATE800
Description
CAP TANT 330UF 20% 6V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Capacitors 6 V 1411 (3528 Metric) 800mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T490B337M006ATE800 Models
Category
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm