SD0603S040S0R2
DigiKey Part Number
478-7798-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7798-1-ND - Cut Tape (CT)
478-7798-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD0603S040S0R2
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 200mA Surface Mount 0603
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SD0603S040S0R2 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 200 mA
Mfr
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
0603
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
200mA