0154.062DR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0154.062DR |
Description | FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 62 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Requires Holder, Surface Mount 2-SMD, Square End Block with Holder |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0154.062DR Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Fast Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Part Status Active | Melting I²t 1.9E-4 |
Mounting Type Requires Holder, Surface Mount | Approval Agency UL |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm) |
Voltage Rating - AC 125 V | DC Cold Resistance 5.5 Ohms |