V30MLA0805LNH
DigiKey Part Number
F3735TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3735CT-ND - Cut Tape (CT)
F3735DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V30MLA0805LNH
Description
VARISTOR 41.5V 30A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41.5 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
46 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
80 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
30 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
37 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
41.5 V