V30MLA1206NH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
39 V 180 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Building Automation – Protect/Sense/Control
V30MLA1206NH
DigiKey Part Number
18-V30MLA1206NHTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-V30MLA1206NHCT-ND - Cut Tape (CT)
18-V30MLA1206NHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V30MLA1206NH
Description
VARISTOR 39V 180A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Manufacturer
Current - Surge
180 A
Series
Energy
1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
30 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
39 V