ESDSBHC6V3P6B-TP
DigiKey Part Number
353-ESDSBHC6V3P6B-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESDSBHC6V3P6B-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESDSBHC6V3P6B-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDSBHC6V3P6B-TP
Description
TVS DIODE 6.3VWM 17VC DFN16102
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 155A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1610-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
155A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
2635W (2.635kW)
Part Status
Active
Zener
Capacitance @ Frequency
370pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
6.5V
Package / Case
0603 (1610 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V