AFGB30T65SQDN
DigiKey Part Number
488-AFGB30T65SQDNTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-AFGB30T65SQDNCT-ND - Cut Tape (CT)
488-AFGB30T65SQDNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFGB30T65SQDN
Description
IGBT 650V 60A TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 650 V 60 A 220 W Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Gate Charge
56 nC
Manufacturer
onsemi
Td (on/off) @ 25°C
14.5ns/63.2ns
Series
Test Condition
400V, 30A, 6Ohm, 15V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Reverse Recovery Time (trr)
245 ns
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Mounting Type
Surface Mount
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 30A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max
220 W