BZX79C6V2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 4.980
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Nexperia USA Inc.
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 254
In Stock: 125
Similar
Microchip Technology
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 6.2 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
BZX79C6V2
DigiKey Part Number
BZX79C6V2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C6V2
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX79C6V2 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms