FCPF150N65F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
STMicroelectronics
Toshiba Semiconductor and Storage
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 650 V 14.9A (Tc) 39W (Tc) Through Hole TO-220F-3
FCPF150N65F
DigiKey Part Number
FCPF150N65FOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCPF150N65F
Description
MOSFET N-CH 650V 14.9A TO220F
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCPF150N65F Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
94 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3737 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
39W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220F-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 12A, 10V