MRA4004T3G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
Direct
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
In Stock: 501
Rohm Semiconductor
Comchip Technology
Diode 400 V 1A Surface Mount SMA
MRA4004T3G
DigiKey Part Number
MRA4004T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MRA4004T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MRA4004T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRA4004T3G
Description
DIODE STANDARD 400V 1A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MRA4004T3G Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A