80SXE56M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Electronic Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
56 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 28mOhm 1000 Hrs @ 125°C
80SXE56M
DigiKey Part Number
P124983-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80SXE56M
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 80V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
80SXE56M Models
Category
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
80 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C