PA0368.050NL
DigiKey Part Number
553-2890-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA0368.050NL
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 4A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 A 1:50 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 4mOhm Primary, 900mOhm Secondary 1.7 mH Surface Mount
Category
Inductance
1.7 mH
Manufacturer
Pulse Electronics
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:50
Packaging
Tube
DC Resistance (DCR)
4mOhm Primary, 900mOhm Secondary
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Range
50kHz ~ 1MHz
Size / Dimension
0.285" L x 0.352" W (7.25mm x 8.25mm)
Type
Invasive
Height - Seated (Max)
0.124" (3.15mm)
Current Rating (Amps)
4 A