FLE-146-01-G-DV
DigiKey Part Number
SAM1226-46-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLE-146-01-G-DV
Description
CONN RCPT 92POS 0.05 GOLD SMD
Customer Reference
Detailed Description
92 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FLE-146-01-G-DV Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.172" (4.37mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Mounting Type
Surface Mount
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 169
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 150POS 0.05 GOLD SMD
In-Stock: 0
CONN RCPT 148POS 0.05 GOLD SMD
In-Stock: 0
CONN RCPT 146POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 144POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 142POS 0.05 GOLD SMD