LP1K12004JD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 20 A 12VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
LP1K12004JD
DigiKey Part Number
4008-LP1K12004JD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP1K12004JD
Description
CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LP1K12004JD Models
Category
Contact Rating (Current)
20 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC