ESDA14V2LY | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESDA14V2LY |
Description | TVS DIODE 12VWM 21VC SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 21V Clamp 14A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ESDA14V2LY Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 300W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 2 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Breakdown (Min) 14.2V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21V | Base Product Number |