L78S15CV is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
Rochester Electronics, LLC
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A TO-220
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
L78S15CV
DigiKey Part Number
497-6040-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78S15CV
Description
IC REG LINEAR 15V 2A TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L78S15CV Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Packaging
Tube
PSRR
46dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 150°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V