LD39150DT33-R
DigiKey Part Number
497-6448-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6448-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6448-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39150DT33-R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LD39150DT33-R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 1.5A