STP20NF20 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Nexperia USA Inc.
Renesas Electronics Corporation
N-Channel 200 V 18A (Tc) 110W (Tc) Through Hole TO-220
Motor Control in Electric Vehicles
STP20NF20
DigiKey Part Number
497-5812-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP20NF20
Description
MOSFET N-CH 200V 18A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STP20NF20 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
940 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 10A, 10V