LM3480IM3-12/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output 150mA SOT-23-3
SOT-23-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM3480IM3-12/NOPB
DigiKey Part Number
LM3480IM3-12/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM3480IM3-12/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM3480IM3-12/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3480IM3-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM3480IM3-12/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Mfr
PSRR
15dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Adj/EN
Part Status
Active
Protection Features
Antisaturation, Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
150V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage Dropout (Max)
0.114V @ 20mA