LM78L12ACMX/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 205.153
Datasheet
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
STMicroelectronics
onsemi
onsemi
Rochester Electronics, LLC
Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output 150mA 8-SOIC
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM78L12ACMX/NOPB
DigiKey Part Number
296-LM78L12ACMX/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM78L12ACMX/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM78L12ACMX/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM78L12ACMX/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM78L12ACMX/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Mfr
PSRR
15dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Adj/EN
Part Status
Active
Protection Features
Antisaturation, Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
150V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.114V @ 20mA