TPS1HC30BQPWPRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS1HC30BQPWPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS1HC30BQPWPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS1HC30BQPWPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS1HC30BQPWPRQ1
Description
AUTOMOTIVE, 28-V, 30-M, 5-A, SIN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 5A 14-HTSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS1HC30BQPWPRQ1 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Mfr
Rds On (Typ)
30mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Auto Restart, Latch Function, Slew Rate Controlled, Status Flag
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Load, Reverse Battery, Short Circuit, UVLO
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Ratio - Input:Output
1:1
Grade
Automotive
Output Configuration
High Side
Qualification
AEC-Q100
Output Type
N-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Interface
On/Off
Supplier Device Package
14-HTSSOP
Voltage - Load
2.6V ~ 28V