7286R5KL.25
7286R5KL.25
7286R5KL.25
DigiKey Part Number
987-1138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7286R5KL.25
Description
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Turret
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
7286R5KL.25 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Rotation
3600°
Series
Resistive Material
Wirewound
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder Turret
Part Status
Active
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
10.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.874" Dia (22.20mm)