DSA10C150PB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 5A Through Hole TO-220-3
DSA10C150PB
DigiKey Part Number
DSA10C150PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSA10C150PB
Description
DIODE ARR SCHOTT 150V 5A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 5 A
Manufacturer
IXYS
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 150 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A