MBR20H150CTG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Similar
IXYS
Similar
IXYS
MCC (Micro Commercial Components)
Diodes Incorporated
SMC Diode Solutions
Diodes Incorporated
In Stock: 44
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 10A Through Hole TO-220-3
MBR20H150CTG
DigiKey Part Number
MBR20H150CTGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20H150CTG
Description
DIODE ARR SCHOTT 150V 10A TO-220
Detailed Description
EDA/CAD Models
MBR20H150CTG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
680 mV @ 10 A
Manufacturer
onsemi
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction
-20°C ~ 150°C
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A