MMO90-16IO6
DigiKey Part Number
MMO90-16IO6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMO90-16IO6
Description
SCR MODULE 1.6KV 65A SOT-227-4
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.6 kV 65 A 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Manufacturer
IXYS
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
100 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
800A, 860A
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Structure
1-Phase Controller - All SCRs
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.6 kV
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Current - On State (It (AV)) (Max)
41 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
65 A