APG1608ZGCK
DigiKey Part Number
754-2113-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2113-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2113-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APG1608ZGCK
Description
LED GREEN CLEAR 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APG1608ZGCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
130°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
515nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.28mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm