BC808-25-TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 99
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor PNP 25 V 500 mA 170MHz 300 mW Surface Mount SOT-23
SOT 23
BC808-25-TP
DigiKey Part Number
353-BC808-25-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC808-25-TP
Description
TRANS PNP 25V 0.5A SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
160 @ 100mA, 1V
Mfr
Power - Max
300 mW
Packaging
Bulk
Frequency - Transition
170MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
25 V
Supplier Device Package
SOT-23
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
700mV @ 50mA, 500mA