FQP20N06 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 60 V 20A (Tc) 53W (Tc) Through Hole TO-220-3
FQP20N06
DigiKey Part Number
FQP20N06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQP20N06
Description
MOSFET N-CH 60V 20A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
590 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
53W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 10A, 10V