STP16NF06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Vishay Siliconix
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Renesas Electronics Corporation
N-Channel 60 V 16A (Tc) 45W (Tc) Through Hole TO-220
STP16NF06
DigiKey Part Number
497-2766-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP16NF06
Description
MOSFET N-CH 60V 16A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STP16NF06 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
315 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 8A, 10V