MBR20150CT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V Through Hole TO-220-3
MBR20150CT
DigiKey Part Number
1655-1040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20150CT
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 150V TO-220AB
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 A