ZPSA20-12
DigiKey Part Number
285-1747-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZPSA20-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZPSA20-12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
82%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.50" L x 2.00" W x 0.79" H (88.9mm x 50.8mm x 20.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2 A