STPS30150CT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
Similar
IXYS
Similar
Diodes Incorporated
Diotec Semiconductor
SMC Diode Solutions
MCC (Micro Commercial Components)
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 15A Through Hole TO-220-3
STPS30150CT
DigiKey Part Number
497-5400-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30150CT
Description
DIODE ARR SCHOTT 150V 15A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STPS30150CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 15 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
6.5 µA @ 150 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A