DSA30C150PB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 15A Through Hole TO-220-3
DSA30C150PB
DigiKey Part Number
DSA30C150PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSA30C150PB
Description
DIODE ARR SCHOT 150V 15A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
890 mV @ 15 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 150 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A