LMR14006XDDCR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LMR14006XDDCR |
Description | IC REG BUCK ADJ 600MA SOT23 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 600mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LMR14006XDDCR Models |
Category | Voltage - Input (Max) 40V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Series | Voltage - Output (Max) 38.4V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 1.1MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier No |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package SOT-23-THIN |
Voltage - Input (Min) 4V | Base Product Number |