LMR36501P3RPER is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1V (3.3V) 1 Output 100mA 9-PowerVFQFN
LMR36501P3RPER
DigiKey Part Number
296-LMR36501P3RPERTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36501P3RPERCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36501P3RPERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36501P3RPER
Description
IC REG BUCK ADJ/1V 100MA 9VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LMR36501P3RPER Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
9-VQFN-HR (2x2)
Voltage - Input (Min)
3.6V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
65V