LMR36503RS3QRPERQ1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 300mA 9-PowerVFQFN
LMR36503-Q1 Automotive Buck Converters | Datasheet Preview
LMR36503RS3QRPERQ1
DigiKey Part Number
296-LMR36503RS3QRPERQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36503RS3QRPERQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36503RS3QRPERQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36503RS3QRPERQ1
Description
IC REG BUCK 3.3V 300MA 9VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LMR36503RS3QRPERQ1 Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3V
Supplier Device Package
9-VQFN-HR (2x2)
Voltage - Input (Max)
65V